Acineta superba (Orquideas del Valle)
Silver Medal/Medalha de Prata
Yellow Ribbon/Fita amarela

Acoridium tenellum (KJ Orchids)
Red Ribbon/Fita vermelha
Red Ribbon/Fita vermelha (specimen)

Aerangis citrata
(Jöel Jacq)
Green ribbon/Fita verde

Aerangis citrata
(Marcel Lecoufle)
Bronze Medal/Medalha de Bronze
Red Ribbon/Fita vermelha

Angraecum magdalenae
x Angraecum scottianum (Marcel Lecoufle)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Angraecum sesquipedale
(Jöel Jacq)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Angulocaste Augres
(Eric Young Foundation)
Green ribbon/Fita verde

Angulocaste
Beaumont (Eric Young Foundation)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Angulocaste
Nicholas (Eric Young Foundation)
Red Ribbon/Fita vermelha

Ansellia africana
(Les Jardins du Luxembourg - Sénat)
Best specimen all classes Cymbidieae (Classes 106, 109, 111, 112, 114)
Gold Medal/Medalha de Ouro
Yellow Ribbon/Fita amarela

Ansellia africana
(Marcel Lecoufle)
Red Ribbon/Fita vermelha (specimen)

Ansellia africana
(Vacherot & Lecoufle)
Red Ribbon/Fita vermelha
Green ribbon/Fita verde (specimen)

Ascocenda
Fuchs Gold x Renanthera monachica (Singapour National Park)
Red Ribbon/Fita vermelha

Ascocenda
Miami Mandarin (Motes Orchids)
Red Ribbon/Fita vermelha

Ascocenda
Motes Burning Sands ‘Mary Motes' (Motes Orchids)
Bronze Medal/Medalha de Bronze
Green ribbon/Fita verde


Ascocenda
Motes Goldpiece '24ct' (Motes Orchids)
Silver Medal/Medalha de Prata
Yellow Ribbon/Fita amarela


Baptistonia echinata
(SSO - Groupe de Romandie)
Best Oncidiinae species or hybrids (Classes 134 - 135)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Bifrenaria harrisoniae
(Amis du Jardin Bot Strasbourg)
Red Ribbon/Fita vermelha

Bonatea speciosa
(Glanz Wössner Orchideen)
Bronze Medal/Medalha de Bronze

Brassada
Mivada 'Rafa' (La Canopee)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Brassavola cordata
‘Jamaica’ (Akerne Orchids)
Green ribbon/Fita verde/Ruban Ver

Brassocattleya
Makai 'Mayuni' (La Cour Des Orchidees)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Brassocattleya
Pastoral 'Innocence' ( Association des Amis du Jardin Botanique de Strasbourg)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Brassolaeliocattleya
Avignon (Vacherot & Lecoufle)
Red Ribbon/Fita vermelha

Brassolaeliocattleya
Kawale Gem 'Xin Xin' (Taiwan Pavillon/Orchid Floriculture)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Brassolaeliocattleya
Sanyang Ruby 'Crowned Dragon' (Taiwan Pavillon/Sun Moon)
Best in all classes (fragrance)
Gold Medal/Medalha de Ouro- Fragrance/Perfumes
Yellow Ribbon/Fita amarela
Red Ribbon/Fita vermelha

Brassolaeliocattleya
Tainan Gold ‘Siskin’ (Taiwan Pavillon/Kendolie Biotechnology)
Green ribbon/Fita verde

Bulbophyllum falcatum
(Marcel Lecoufle)
Red Ribbon/Fita vermelha

Bulbophyllum orthostates
(Amis du Jardin Bot Strasbourg)
Green ribbon/Fita verde


Bulbophyllum sulawesi
(Orchideen Kopf)
Yellow Ribbon/Fita amarela
Yellow Ribbon/Fita amarela

Calanthe discolor
(Glanz Wössner Orchideen)
Red Ribbon/Fita vermelha
Green ribbon/Fita verde

Calanthe rubens
(Christiansen Orchideen)
Yellow Ribbon/Fita amarela
Green ribbon/Fita verde - specimen

Calanthe rubens
(Ryanne Orchids)
Green ribbon/Fita verde

Calanthe sieboldii
'Wössen' AM/RHS (Glanz Wössner Orchideen)
ST Grand Champion Orchid
Best Terrestrial Orchid (Classes 158 - 165)
Best specimen (Class 166: Specimen plant)
Gold Medal/Medalha de Ouro
Yellow Ribbon/Fita amarela
Yellow Ribbon/Fita amarela (specimen)

Calanthe vestita
(Christiansen Orchideen)
Red Ribbon/Fita vermelha

Catasetum wendlingerii
x Catasetum tenebrosum (Christiansen Orchideen)
Gold Medal/Medalha de Ouro Parfums /Orchid fragrance

Cattleya
Bow Bells (Société Française d’Orchidophilie – SFO)
Green ribbon/Fita verde

Cattleya intermedia
(AAOE -Association Auboise)
Red Ribbon/Fita vermelha

Cattleya
M François (Marcel Lecoufle)
Red Ribbon/Fita vermelha

Cattleya percivaliana alba
(Orchideen Lucke/Aranda/Floralia)
Green ribbon/Fita verde

Chysis bractescens
(Orchideen Kopf)
Green ribbon/Fita verde

Chysis laevis
(La Canopee)
Red Ribbon/Fita vermelha

Coelogyne cristata
'Wössen' (Glanz Wössner Orchideen)
Best specimen all classes Miscellaneous Genera (A and B) (Classes 168, 171, 175, 178)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Coelogyne cristata
(Orchid Society Great Britain)
Green ribbon/Fita verde

Coelogyne lawrenceana
(Orchideen Kopf)
Silver Medal/Medalha de Prata
Yellow Ribbon/Fita amarela

Coelogyne mooreana
'Brockhurst' (Bournemouth Orchid Society)
Red Ribbon/Fita vermelha

Colmanara
Jungle Monarch (Vacherot & Lecoufle)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Colmanara
Wildcat 'Bobcat' (Knop)
Red Ribbon/Fita vermelha


Cymbidium
Anne Port (Eric Young Foundation)
Silver Medal/Medalha De Prata

Cymbidium
Ann Wilson 'Dusky Maïden' (Eric Young Foundation)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Cymbidium
Baltic Snow
(McBeans Orchids)
Green ribbon/Fita verde

Cymbidium
Icho Tower ‘Trinity’ (Eric Young Foundation)
Green ribbon/Fita verde

Cymbidium insigne
(Bournemouth Orchid Society)
Yellow Ribbon/Fita amarela
Green ribbon/Fita verde

Cymbidium
Kintyre Gold 'Cooksbridge' (McBeans Orchids)
Bronze Medal/Medalha de Bronze

Cymbidium
La Rosière 'Victoria Village' (Eric Young Foundation)
Silver Medal/Medalha De Prata

Cymbidium
Loch Leven 'Cooksbridge'
(McBeans Orchids)
Bronze Medal/Medalha de Bronze


Cymbidium
Memoria Amelia Earhard (Glanz Wössner Orchideen)
Silver Medal/Medalha De Prata
Yellow Ribbon/Fita amarela

Cymbidium
Pater Noster 'Grouville' (Eric Young Foundation)
Bronze Medal/Medalha de Bronze

Cymbidium
Sea Foam (Knop)
Bronze Medal/Medalha de Bronze
Green ribbon/Fita verde

Cymbidium
Sierra (Knop)
Gold Medal/Medalha de Ouro
Yellow Ribbon/Fita amarela

Cymbidium Tesson Mill 'Mont Millais' (Eric Young Foundation)
Red Ribbon/Fita vermelha

Cymbidium
Top Spot (Knop)
Silver Medal/Medalha de Prata
Red Ribbon/Fita vermelha

Cymbidium tracyanum
(Botanischer Garten Munchen)
Bronze Medal/Medalha de Bronze
Red Ribbon/Fita vermelha

Cymbidium
Trinity Hall (Amazone)
Bronze Medal/Medalha de Bronze
Red Ribbon/Fita vermelha

Cynorkis uncinata
(Orchideen Kopf)
Green ribbon/Fita verde

Cypripedium formosanum
(Bournemouth Orchid Society)
Best specimen all classes Cypripedioideae (Classes 35, 38, 56, 59, 61)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Cypripedium reginae
(Chardon Bleu)
Red Ribbon/Fita vermelha


Cyrtochilum macranthum
(Botanischer Garten Munchen)
Gold Medal/Medalha de Ouro
Red Ribbon/Fita vermelha

Cyrtopodium glutiniferum
(Botanischer Garten Munchen)
Green ribbon/Fita verde

Dendrobium amethystoglossum
(Orchideen Kopf)
Silver Medal/Medalha de Prata

Dendrobium arcuatum
(Glanz Wössner Orchideen)
Silver Medal/Medalha De Prata
Bronze Medal/Medalha de Bronze
Green Ribbon/Fita verde

Dendrobium
Berry (Vacherot & Lecoufle)
Silver Medal/Medalha de Prata

Dendrobium
Broadway X Dendrobium Yip Sow Yen
(Singapour National Park)
Bronze Medal/Medalha de Bronze

Red Ribbon/Fita vermelha


Dendrobium eximium
(Amazone)
Silver Medal/Medalha de Prata
Red Ribbon/Fita vermelha

Dendrobium
G. Lear (Amazone)
Green ribbon/Fita verde

Dendrobium
Green Elf (Amazone)
Green ribbon/Fita verde

Dendrobium hemimelanoglossum
(Botanischer Garten Munchen)
Gold Medal/Medalha de Ouro

Dendrobium
Jean-Luc Dehaene x Dendrobium Mashito & Hanako (Singapour National Park)
Bronze Medal/Medalha de Bronze


Dendrobium Kasem White X Dendrobium Udom White
(Singapour National Park)
Silver Medal/Medalha de Prata

Yellow Ribbon/Fita amarela

Dendrobium macrophyllum
(Jardins Botaniques Dijon Lyon)
Red Ribbon/Fita vermelha

Dendrobium mohlianum
(Glanz Wössner Orchideen)
Best Dendrobieae Species or hybrid (Classes 62 - 66)
Gold Medal/Medalha de Ouro
Yellow Ribbon/Fita amarela

Dendrobium
Mother Teresa (Singapour National Park)
Silver Medal/Medalha de Prata

Bronze Medal/Medalha de Bronze
Green ribbon/Fita verde


Dendrobium
New Berry (Vacherot & Lecoufle)
Red Ribbon/Fita vermelha


Dendrobium sanderae
var major (Bournemouth Orchid Society)
Bronze Medal/Medalha de Bronze

Dendrobium
Snow Man X Den. delicatum (Marcel Lecoufle)
Bronze Medal/Medalha de Bronze
Yellow Ribbon/Fita amarela

Dendrobium speciosum
x tetragonum (Amazone)
Red Ribbon/Fita vermelha

Dendrobium
Spring Dream (Orchid Society Great Britain)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Dendrobium
Stardust 'Firebird' (Amazone)
Red Ribbon/Fita vermelha

Dendrobium sulawesiens
e
Silver Medal/Medalha de Prata

Dendrobium x delicatum
(Les Jardins du Luxembourg - Sénat)
Green ribbon/Fita verde

Dendrobium
x delicatum 'Wisley' Royal Horticultural Society (RHS)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Dendrochilum cornutum
(La Canopee)
Silver Medal/Medalha de Prata - Orchid Fragrance/Perfumes

Dendrochilum glumaceum
(Royal Horticultural Society - RHS)
Green ribbon/Fita verde

Dendrochilum magnum
(South Africa Orchids Society - Lourens Grobler)
Best of Miscellaneous Genera (A) (Classes 167, 169 - 170)
Yellow Ribbon/Fita amarela


Disa
African Sun x D. Diores 'Sidmar Pink' (South Africa Orchids Society - Sidmar Disas)
Yellow Ribbon/Fita amarela
Red Ribbon/Fita vermelha

Disa
Wilferd Duckitt ‘Darling Red’(South Africa Orchids Society - Duckitt Nurseries)
Green ribbon/Fita verde


Doritaenopsis
Chingruey's Pixie 'Haur Jm' (Taiwan Pavillon/Champion Orchid Nursery)
Red Ribbon/Fita vermelha
Green ribbon/Fita verde

Doritaenopsis
Nobby's Purple 'Spash' (Taiwan Pavillon/Sun Moon)
Silver Medal/Medalha de Prata ACE (*) (for pot plants/plantas de vaso)
(*) ACE - Awards of Commercial Excellence/Excelência comercial planta de vaso)

Doritaenopsis
Sogo Beach 'Niep' (Orchideen Lucke/Aranda/Floralia)
Bronze Medal/Medalha de Bronze
Yellow Ribbon/Fita amarela

Doritaenopsis
Sogo Manager x Phalaenopsis Texas Jewel (Taiwan Pavillon/Joseph Wu Orchids)
Green ribbon/Fita verde

Dracula amaliae
(Akerne Orchids)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Encyclia garciana
(Amis du Jardin Bot Strasbourg)
Yellow Ribbon/Fita amarela


Encyclia vitellina
(Ryanne Orchids)
Red Ribbon/Fita vermelha

Epidendrum
Candy Valley 'Excellent' (M. Hirota)
Bronze Medal/Medalha de Bronze

Green ribbon/Fita verde


Epidendrum capricornu
(Bournemouth Orchid Society)
Silver Medal/Medalha de Prata

Epidendrum cooperianum
(Christiansen Orchideen)
Bronze Medal/Medalha de Bronze
Yellow Ribbon/Fita amarela

Epidendrum coriifolium
(Christiansen Orchideen)
Best specimen all classes Laeliinae (Classes 82, 85, 92, 100, 104) -
Best Laeliinae (Classes 69 - 81 - Epidendrum species or hybrid & Specimen plant)
Silver Medal/Medalha de Prata
Yellow Ribbon/Fita amarela
Green ribbon/Fita verde

Epidendrum stamfordianum
(Les Jardins du Luxembourg - Sénat)
Yellow Ribbon/ Fita amarela
Red Ribbon/Fita vermelha
Red Ribbon/Fita vermelha

Epidendrum
South Valley 'Tropical Island' (M. Hirota)
Red Ribbon/Fita vermelha

Epidendrum
Twinkle Valley 'Crown' (M. Hirota)
Bronze Medal/Medalha de Bronze
Yellow Ribbon/Fita amarela

Epidendrum
Wedding Valley 'Kirara' (M. Hirota)
Bronze Medal/Medalha de Bronze


Eulophia guineensis
(Bournemouth Orchid Society)
Bronze Medal/Medalha de Bronze
Yellow Ribbon/Fita amarela

Eulophia
Michael Tibbs (Bournemouth Orchid Society)
Red Ribbon/Fita vermelha

Gastrochilus bellinus (Akerne Orchids)
Green ribbon/Fita verde

Gastrorchis pulchra
'Fredensborg' (Bournemouth Orchid Society)
Bronze Medal/Medalha de Bronze
Red Ribbon/Fita vermelha
Red Ribbon/Fita vermelha


Gastrorchis tuberculosa
(Amazone)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Gongora quinquinervis
(Marcel Lecoufle)
Green ribbon/Fita verde

I da fimbriata (Glanz Wössner Orchideen)
Green ribbon/Fita verde

Kingidium decumbens
(Robert Fuchs Orchids)
Red Ribbon/Fita vermelha


Laelia anceps
(Les Jardins du Luxembourg - Sénat)
Red Ribbon/Fita vermelha

Laelia
Tobias (Orchideen Kopf)
Red Ribbon/Fita vermelha

Laeliocattleya
Calendal ‘Henriette Lecoufle’ (Vacherot & Lecoufle)
Green ribbon/Fita verde

Laeliocattleya
Culminant 'La Tuilerie' (Vacherot & Lecoufle)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Laeliocattleya
Danae ‘Mariana’ (Vacherot & Lecoufle)
Green ribbon/Fita verde

Laeliocattleya
El Cerrito
(Vacherot & Lecoufle)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Laeliocattleya
Iparo (Vacherot & Lecoufle)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Laeliocattleya
Mem Robert Strait 'Blue Hawai' (Robert Fuchs Orchids)
Bronze Medal/Medalha de Bronze
Yellow Ribbon/Fita amarela

Laeliocattleya
Pomme d' Or (Christiansen Orchideen)
Yellow Ribbon/Fita amarela


Laeliocattleya
Pomme d'Or (Vacherot & Lecoufle)
Red Ribbon/Fita vermelha

Laeliocattleya
Prism Palette 'Christmas Candy' (Vacherot & Lecoufle)
Red Ribbon/Fita vermelha

Laeliocattleya
Recital 'Monique' (Vacherot & Lecoufle)
Red Ribbon/Fita vermelha


Laeliocattleytonia
Just Because (Robert Fuchs Orchids)
Red Ribbon/Fita vermelha

Lemboglossum bictoniense
(Les Jardins du Luxembourg - Sénat)
Yellow Ribbon/ Fita amarela

Lemboglossum bictoniense concolor
(Marcel Lecoufle)
Green ribbon/Fita verde

Lemboglossum uroskinneri
'Lilac Queen' (Bournemouth Orchid Society)
Red Ribbon/Fita vermelha

Lycaste Alan Salzman (Nagoya International Orchid Show - Secretariat)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Lycaste
Always x Auburn (Eric Young Foundation)
Green ribbon/Fita verde

Lycaste aromatica
(Orchid Society Great Britain)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Lycaste
Hera 'Golden Orb'AM/RHS (Vacherot & Lecoufle)
Red Ribbon/Fita vermelha

Lycaste michelli
(SSO - Groupe de Romandie)
Red Ribbon/Fita vermelha

Lycaste skinneri alba
(Christiansen Orchideen)
Bronze Medal/Medalha de Bronze
Yellow Ribbon/Fita amarela
Red Ribbon/Fita vermelha

Masdevallia coccinea
x decumana 'Dwarf Pink' (La Canopee)
Red Ribbon/Fita vermelha

Masdevallia concinna
(Bournemouth Orchid Society)
Red Ribbon/Fita vermelha

Masdevallia ignea
(Bournemouth Orchid Society)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Masdevallia kimballiana
(Akerne Orchids)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Masdevallia lamprotyria
(Amis du Jardin Bot Strasbourg)
Green ribbon/Fita verde

Maxillaria hirtzii
(Orchid Society Great Britain)
Red Ribbon/Fita vermelha

Maxillaria sanderiana
(Orchid Society Great Britain)
Yellow Ribbon/Fita amarela
Green ribbon/Fita verde

Maxillaria tenuifolia
(La Canopee)
Gold Medal/Medalha de Ouro - Orchid Fragrance/Perfumes
Green ribbon/Fita verde

Maxillaria ubatubana
(AAOE -Association Auboise)
Bronze Medal/Medalha de BronzeOrchid Fragrance/Perfumes

Mediocalcar decoratum
(Christiansen Orchideen)
Silver Medal/Medalha de Prata
Bronze Medal/Medalha de Bronze

Mendoncella grandiflora
(Marcel Lecoufle)
Green ribbon/Fita verde

Miltoniopsis
Bel Royal 'Isle Of Jersey' (Eric Young Foundation)
Silver Medal/Medalha De Prata
Red Ribbon/Fita vermelha

Miltoniopsis
La Garenne Jersey (Eric Young Foundation)
Bronze Medal/Medalha de Bronze
Green ribbon/Fita verde

Miltoniopsis Robert Strauss (Eric Young Foundation)
Best Miltonia or Miltoniopsis species or hybrid (Classes 128 à 130)
Silver Medal/Medalha De Prata
Yellow Ribbon/Fita amarela

Miltoniopsis roezlii (La Canopee)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Mokara Singa Gold (Cut flowers) (Singapour National Park)
ACE (*) Grand Champion for Cut Flower/Grande Campeão flores de corte
ACE (*) - Cut flower/flores de corte - Silver Medal/Medalha de Prata
(*)- Awards of Commercial Excellence / ACE - Prêmio de Excelência comercial

Mokara
Singa Gold (Singapour National Park)
ACE (*) pot plants/plantas de vaso- Bronze Medal/Medalha de Bronze
Bronze Medal/Medalha de Bronze
Green ribbon/Fita verde

(*)- Awards of Commercial Excellence / ACE - Prêmio de Excelência comercial

Neomoorea irrorata
(Akerne Orchids)
Silver Medal/Medalha de Prata
Yellow Ribbon/Fita amarela
Red Ribbon/Fita vermelha (specimen)

Odontioda
Ingmar X O. Royal Mail 'Le Premier' (McBeans Orchids)
Red Ribbon/Fita vermelha

Odontioda
Samares ‘Trinity’(Eric Young Foundation)
Green ribbon/Fita verde

Odontioda
Wössner Purpurstern
(Glanz Wössner Orchideen)
Best Odontoglossum generic and intergeneric hybrid (Classes 120 - 122, 124 - 125)
Yellow Ribbon/Fita amarela

O
dontoglossum Bogong X Odontoglossum pescatorei (Orchideen Lucke/Aranda/Floralia)
Red Ribbon/Fita vermelha

Odontoglossum crispum
(Botanischer Garten Munchen)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Odontoglossum crispum
(Orquideas del Valle)
Red Ribbon/Fita vermelha

Odontoglossum hallii
(Botanischer Garten Munchen)
Green ribbon/Fita verde

Odontoglossum ramosissimum
(KJ Orchids)
Red Ribbon/Fita vermelha

Odontoglossum spectatissimum
(Botanischer Garten Munchen)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Oerstedella centradenia
(KJ Orchids)
Red Ribbon/Fita vermelha
Green ribbon/Fita verde

Oncidium
American Express (Singapour National Park)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Oncidium cheirophorum
(Hourai Orchids)
Red Ribbon/Fita vermelha

Oncidium
Golden Horizon (Jöel Jacq)
Red Ribbon/Fita vermelha

Oncidium
Kaystar x Ionopsis utricularioides (Singapour National Park)
Red Ribbon/Fita vermelha

Oncidium obryzatoides
(La Canopee)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Oncidium onustum
(Jöel Jacq)
Green ribbon/Fita verde

Oncidium
Sharry Baby 'Sweet Fragrance' (Vacherot & Lecoufle)
Silver Medal/Medalha de Prata - Orchid Fragrance/Perfumes

Oncidium sphacelatum
(Vacherot & Lecoufle)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Osmoglossum pulchellum
' Brins de Muguet' (Les Jardins du Luxembourg - Sénat)
Best Odontoglossum (all former Odontoglossum) species (Classes 115 - 118)
Best specimen all classes Oncidiinae (classes 119, 123, 136)
Silver Medal/Medalha de Prata
Yellow Ribbon/ Fita amarela

Osmoglossum pulchellum
(Christiansen Orchideen)
Red Ribbon/Fita vermelha

Paphiopedilum
Albion (Eric Young Foundation)
Green ribbon/Fita verde

Paphiopedilum appletonianum
(Bournemouth Orchid Society)
Red Ribbon/Fita vermelha

Paphiopedilum
Armeni White (Amazone)
Green ribbon/Fita verde

Paphiopedilum
Black Diamond (Christiansen Orchideen)
Red Ribbon/Fita vermelha
Green ribbon/Fita verde


Paphiopedilum
chamberlainianum (Marcel Lecoufle)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Paphiopedilum dauthieri
(AAOE -Association Auboise)
Red Ribbon/Fita vermelha

Paphiopedilum delenatii
'Cuisse Rose' (Les Jardins du Luxembourg - Sénat)
Bronze Medal/Medalha de Bronze

Paphiopedilum delenatii
forme alba (KJ Orchids)
Gold Medal/Medalha de Ouro
Yellow Ribbon/Fita amarela

Paphiopedilum
Deperle (Amazone)
Green ribbon/Fita verde

Paphiopedilum
Emerald City ‘Mont Millais’ (Eric Young Foundation)
Green ribbon/Fita verde

Paphiopedilum emersonii
x concolor (South Africa Orchids Society - Mike Tibbs)
Bronze Medal/Medalha de Bronze
Yellow Ribbon/Fita amarela


Paphiopedilum
Envy Green (Bournemouth Orchid Society)
Red Ribbon/Fita vermelha

Paphiopedilum esquirolei
‘Franz’(Glanz Wössner Orchideen)
Green ribbon/Fita verde

Paphiopedilum
Franz Glanz (Glanz Wössner Orchideen)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Paphiopedilum
Gaston Bultel x P. glaucophyllum (Les Jardins du Luxembourg - Sénat)
Red Ribbon/Fita vermelha

Paphiopedilum haynaldianum
forme album (Christiansen Orchideen)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Paphiopedilum haynaldianum
forme album (Glanz Wössner Orchideen)
Green ribbon/Fita verde

Paphiopedilum hirsutissimum
var. esquirolei (KJ Orchids)
ST Reserve Champion Orchid
Best Paphiopedilum Species (Classes 32 - 34 and 36 - 37)
Gold Medal/Medalha de Ouro
Yellow Ribbon/Fita amarela

Paphiopedilum
Ho Chi Minh (Amazone)
Green ribbon/Fita verde


Paphiopedilum
Ho Chi Minh
(Glanz Wössner Orchideen)
Yellow Ribbon/Fita amarela


Paphiopedilum
La Blinerie (Eric Young Foundation)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Paphiopedilum
Lady Isabel (Eric Young Foundation)
Bronze Medal/Medalha de Bronze
Red Ribbon/Fita vermelha

Paphiopedilum
La Rocque (Eric Young Foundation)
Silver Medal/Medalha De Prata
Yellow Ribbon/Fita amarela

Paphiopedilum
La Rosière (Eric Young Foundation)
Red Ribbon/Fita vermelha

Paphiopedilum
Les Laveurs (Eric Young Foundation)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Paphiopedilum
Les Laveurs 'Grouville' (Eric Young Foundation)
Red Ribbon/Fita vermelha

Paphiopedilum
Lippefair (Eric Young Foundation)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Paphiopedilum
(Lippewunder X Anja) X Self (Amazone)
Silver Medal/Medalha de Prata
Yellow Ribbon/Fita amarela
Yellow Ribbon/Fita amarela
Red Ribbon/Fita vermelha
Green ribbon/Fita verde

Paphiopedilum malipoense
(Marcel Lecoufle)
Green ribbon/Fita verde

Paphiopedilum
Mem Larry Heuer (Glanz Wössner Orchideen)
Red Ribbon/Fita vermelha

Paphiopedilum micranthum
(Glanz Wössner Orchideen)
Red Ribbon/Fita vermelha

Paphiopedilum
Monique 'La Tuilerie' (Vacherot & Lecoufle)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Paphiopedilum moquettianum album
x primulinum
(South Africa Orchids Society - Mike Tibbs)
Bronze Medal/Medalha de Bronze
Yellow Ribbon/Fita amarela

Paphiopedilum
Moustache (Orchideen Lucke/Aranda/Floralia)
Green ribbon/Fita verde

Paphiopedilum
Nuage Rose (Marcel Lecoufle)
Green ribbon/Fita verde

Paphiopedilum
Orchilla ' Chilton'
(Glanz Wössner Orchideen)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Paphiopedilum philippinense
(Amazone)
Red Ribbon/Fita vermelha

Paphiopedilum Pope John Paul (Eric Young Foundation)
Bronze Medal/Medalha de Bronze
Green ribbon/Fita verde

Paphiopedilum primulinum
x malipoense (Amazone)
Yellow Ribbon/Fita amarela
Red Ribbon/Fita vermelha

Paphiopedilum Raisin Jack x Paphiopedilum Gloriosum (Orchideen Lucke/Aranda/Floralia)
Bronze Medal/Medalha de Bronze
Yellow Ribbon/Fita amarela

Paphiopedilum Red Maude x Supersuk (Vacherot & Lecoufle)
Red Ribbon/Fita vermelha

Paphiopedilum Rocco Tower (Eric Young Foundation)
Best Paphiopedilum Hybrid (Classes 39 - 55)
Silver Medal/Medalha De Prata
Yellow Ribbon/Fita amarela

Paphiopedilum
Ron Williamson (Orchideen Lucke/Aranda/Floralia)
Red Ribbon/Fita vermelha

Paphiopedilum
Ruaudiere (Eric Young Foundation)
Bronze Medal/Medalha de Bronze
Red Ribbon/Fita vermelha

Paphiopedilum
Saint Ouen 'Trinity' (Eric Young Foundation)
Silver Medal/Medalha De Prata
Yellow Ribbon/Fita amarela

Paphiopedilum
Saint Swithin x hangianum (Amazone)
Bronze Medal/Medalha de Bronze
Yellow Ribbon/Fita amarela

Paphiopedilum
Sparsholt x self (Orchideen Lucke/Aranda/Floralia)
Bronze Medal/Medalha de Bronze
Red Ribbon/Fita vermelha

Paphiopedilum
sukhakulii X Redvale (Associazione Italiana di Orchidologia -AIO)
Green ribbon/Fita verde

Paphiopedilum
Supersuk (Marcel Lecoufle)
Green ribbon/Fita verde

Paphiopedilum
Transvaal (Eric Young Foundation)
Green ribbon/Fita verde

Paphiopedilum
Vacances (Vacherot & Lecoufle)
Green ribbon/Fita verde

Paphiopedilum
Via Ojai (Eric Young Foundation)
Green ribbon/Fita verde

Paphiopedilum victoria mariae
(Bournemouth Orchid Society)
Red Ribbon/Fita vermelha

Paphiopedilum
White Moor x Cinderella (Vacherot & Lecoufle)
Red Ribbon/Fita vermelha

Paphiopedilum
Winston Churchill x Magic Gem (Glanz Wössner Orchideen)
Red Ribbon/Fita vermelha

Paphiopedilum
Wössner 'Vietnam Love' (Glanz Wössner Orchideen)
Red Ribbon/Fita vermelha

Papilionanthe
vandarum (SSO - Groupe de Romandie)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Paraphalaenopsis
labukensis (Ryanne Orchids)
Silver Medal/Medalha de Prata
Yellow Ribbon/Fita amarela

Paraphalaenopsis serpentilingua
(Jardins Botaniques Dijon Lyon)
Green ribbon/Fita verde

Pararenanthera
Dhanabalan (Singapour National Park)
Best Vandeae & Aeridinae species or hybrid (Classes 10 - 12, 28 - 29)
Silver Medal/Medalha de Prata
Yellow Ribbon/Fita amarela


Paravanda
Nelson Mandela (Singapour National Park)
Red Ribbon/Fita vermelha


Pelexia
weberbaueri x Stenosarcos Vanguard (Bournemouth Orchid Society)
Red Ribbon/Fita vermelha

Phaius humblotii
X Phaius tankervillae (Orchideen Lucke/Aranda/Floralia)
Yellow Ribbon/Fita amarela
Green ribbon/Fita verde

Phaius tuberculosus
(Amazone)
Bronze Medal/Medalha de Bronze


Phalaenopsis amabilis
var. formosanum 4n (Orchideen Lucke/Aranda/Floralia)
Best Phalaenopsis species (Classes 17 - 18)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Phalaenopsis
Sogo Lawrence (Taiwan Pavillon/Orchid Floriculture)
Red Ribbon/Fita vermelha


Phalaenopsis
Florida Frost (South Africa Orchids Society - Mike Tibbs)
Red Ribbon/Fita vermelha

Phalaenopsis
Florida Frost 'Ice Queen' (South Africa Orchids Society - Mike Tibbs)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Phalaenopsis
Haur Jin Diamond (South Africa Orchids Society - George & Ramona Short)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Phalaenopsis
I-Hsin Black Jack 'Toga' (Taiwan Pavillon)
Red Ribbon/Fita vermelha

Phalaenopsis
Joy Jeopard's Eye 'Joy' (Taiwan Pavillon/Joseph Wu Orchids)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Phalaenopsis
Leopard Prince X Phalaenopsis Mount Lip ‘Grand’ (Taiwan Pavillon/Sun Moon)
Green ribbon/Fita verde

Phalaenopsis
Luchia Pink 'Champion Sweet Heart' (Taiwan Pavillon/Champion Orchid Nursery)
Silver Medal/Medalha de Prata
Yellow Ribbon/Fita amarela
Red Ribbon/Fita vermelha

Phalaenopsis
Malibu Madonna x Phalaenopsis rothschildiana (Orchideen Lucke/Aranda/Floralia)
Silver Medal/Medalha de Prata
Red Ribbon/Fita vermelha

Phalaenopsis mannii
(Orchideen Lucke/Aranda/Floralia)
Silver Medal/Medalha de Prata
Green ribbon/Fita verde

Phalaenopsis
Mother's Song (South Africa Orchids Society - Mike Tibbs)
Green ribbon/Fita verde

Phalaenopsis
New Cinderella X (Dtps. Tinny Roseheart X Dtps. Taisuco Firebird)
(Orchideen Lucke/Aranda/Floralia)
Silver Medal/Medalha de Prata
Red Ribbon/Fita vermelha

Phalaenopsis
philippinensis (Marcel Lecoufle)
Red Ribbon/Fita vermelha

Phalaenopsis
Sogo Cock 'Joy' (Taiwan Pavillon/Joseph Wu Orchids)
Gold Medal/Medalha de Ouro
Yellow Ribbon/Fita amarela

Phalaenopsis
Sogo Smith ‘Simon’ (South Africa Orchids Society - Mike Tibbs)
Green ribbon/Fita verde

Phalaenopsis
Summer Sun (South Africa Orchids Society - Mike Tibbs)
Red Ribbon/Fita vermelha

Phalaenopsis
Timothy Christopher (Sun Moon Orchid Nursery)
Best Phalaenopsis hybrids (Classes 19 - 24)
Gold Medal/Medalha de Ouro
Yellow Ribbon/Fita amarela

Phalaenopsis Timothy Christopher 'Fuller' (Taiwan Pavillon/Sun Moon)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Phalaenopsis
Winter Kallor X Phalaenopsis Golden Pedker (Taiwan Pavillon or Sun Moon)
Green ribbon/Fita verde

Phalaenopsis
Yellowstone 'Harvest Moon' (South Africa Orchids Society - Mike Tibbs)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Phalaenopsis
Yellowstone (South Africa Orchids Society - Mike Tibbs)
Red Ribbon/Fita vermelha

Phalaenopsis
Yellowstone (South Africa Orchids Society - Mike Tibbs)
Green ribbon/Fita verde

Phalaenopsis
Yungho Gelb Canary ‘Joseph Wu’ (Taiwan Pavillon/Joseph Wu Orchids)
Silver Medal/Medalha de Prata Fragrance/Perfumes
Green ribbon/Fita verde

Phragmipedium
Bouley Bay (South Africa Orchids Society - Mike Tibbs)
Green ribbon/Fita verde

Phragmipedium
Hanne Popow X Phragmipedium Sedenii (Christiansen Orchideen)
Bronze Medal/Medalha de Bronze

Phragmipedium
Icho Tower 'Samares' (Eric Young Foundation)
Best Phragmipedium (Classes 57 - 58)
Silver Medal/Medalha De Prata
Yellow Ribbon/Fita amarela

Phragmipedium
Jason Fischer (Glanz Wössner Orchideen)
Red Ribbon/Fita vermelha

Platystele species
(KJ Orchids)
Green ribbon/Fita verde

Pleione formosana
(Orchidees 59)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Pleione forrestii
(Ryanne Orchids)
Green ribbon/Fita verde

Pleione formosana
(SSO - Groupe de Romandie)
Red Ribbon/Fita vermelha

Pleurothallis cardiantha
(Orchideen Kopf)
Green ribbon/Fita verde

Pleurothallis flexuosa
(Christiansen Orchideen)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Pleurothallis
species (Botanischer Garten Munchen)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Porroglossum muscosum
(Orchideen Kopf)
Red Ribbon/Fita vermelha

Potinara
Farrell d'Or (Vacherot & Lecoufle)
Red Ribbon/Fita vermelha

Potinara
Hna Yuan Gold ' Orchis 02' (Taiwan Pavillon/Orchid Floriculture)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Potinara
Jaimsing Dawn 'Orange' (Taiwan Pavillon)
Best Cattleya hybrid (Classes 86 - 91, 93 - 99)

Potinara
Shinfong Dawn ' Orange'
(Taiwan Pavillon/Orchid Floriculture)
Yellow Ribbon/Fita amarela


Potinara
Thais de Valec (Vacherot & Lecoufle)
Red Ribbon/Fita vermelha
Green ribbon/Fita verde

Prosthechea brassavolae
(SSO - Groupe de Romandie)
Green ribbon/Fita verde


Psychopsis papilio
(Orchid Club Romania)
Red Ribbon/Fita vermelha

Renachilus Senior Minister (Singapour National Park)
Silver Medal/Medalha de Prata
Yellow Ribbon/Fita amarela

Renanthera imschootiana
(Les Jardins du Luxembourg - Sénat)
Red Ribbon/Fita vermelha

Renanthera
Kalsom (Singapour National Park)
Silver Medal/Medalha de Prata
Red Ribbon/Fita vermelha

Renanthera
Singaporeans (Singapour National Park)
Silver Medal/Medalha de Prata
Green ribbon/Fita verde

Renanthera
Singapore Botanic Gardens (Singapour National Park)
Bronze Medal/Medalha de Bronze

Rhyncholaelia dygbiana
(Marcel Lecoufle)
Bronze Medal/Medalha de Bronze Orchid Fragrancee


Rossioglossum
Rawdon Jester (Orchideen Lucke/Aranda/Floralia)
Red Ribbon/Fita vermelha

Rossioglossum
Rawdon Jester (Knop)
Green ribbon/Fita verde

Sarcochilus hartmannii
(AAOE -Association Auboise)
Red Ribbon/Fita vermelha

Sarcochilus hartmannii
(Jöel Jacq)
Yellow Ribbon/Fita amarela
Yellow Ribbon/Fita amarela (specimen)

Schomburgkia superbiens
(Les Jardins du Luxembourg - Sénat)
Yellow Ribbon/ Fita amarela

Sophrolaeliocattleya
Riffe ‘Birlingham’ (Vacherot & Lecoufle)
Green ribbon/Fita verde

Sophrolaeliocattleya
Vallezac ‘Billy Miles’AM/AOS (Vacherot & Lecoufle)
Green ribbon/Fita verde

Specklinia
(Pleurothallis) grobyi (Botanischer Garten Munchen)
Best Pleurothallid species and generic or intergeneric (Classes 140 - 143)
Best specimen plant Pleurothallidinae species and hybrids (Classes 144 - 145)
Yellow Ribbon/Fita amarela
Yellow Ribbon/Fita amarela
Green ribbon/Fita verde

Stelis
species
(SSO - Groupe de Romandie)
Red Ribbon/Fita vermelha

Stelis
species (Orchideen Kopf)
Red Ribbon/Fita vermelha

Tolumnia scandens
(Marcel Lecoufle)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Trudelia cristata
(SSO - Groupe de Romandie)
Silver Medal/Medalha de Prata
Yellow Ribbon/Fita amarela

Vanda
Adelaide Skoglund 'Crownfox' (Robert Fuchs Orchids)
Silver Medal/Medalha de Prata

Vanda
Arijuna 'Enlightenned' AM/AOS x Vanda Motes 'Toledo Blue' HHC/AOS (Motes Orchids)
Red Ribbon/Fita vermelha

Vanda
Arijuna x V. Motes 'Toledo Blue' (Motes Orchids)
Bronze Medal/Medalha de Bronze

Vanda
Blue Grig 'Chulo' x V. Arijuna 'Illumined' (Motes Orchids)
Best Vanda species or hybrid (Classes 13 - 16)
Gold Medal/Medalha de Ouro
Yellow Ribbon/Fita amarela

Vanda coerulescens
(Amis du Jardin Bot Strasbourg)
Red Ribbon/Fita vermelha

Vanda lamellata
(Amis du Jardin Bot Strasbourg)
Green ribbon/Fita verde

Vanda
Motes Buttercup (Motes Orchids)
Bronze Medal/Medalha de Bronze

Vanda
Robert's Delight 'Torblue' (Robert Fuchs Orchids)
Gold Medal/Medalha de Ouro

Vanda
Tan Hoon Siang (Singapour National Park)
Yellow Ribbon/Fita amarela
Red Ribbon/Fita vermelha

Vanda
Trevor Rathbone (Robert Fuchs Orchids)
Green ribbon/Fita verde

Vanda tricolor suavis
(Jöel Jacq)
Best specimen plant all classes Vandeae (Classes 30 - 31)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Vanda
Usha (Robert Fuchs Orchids)
Bronze Medal/Medalha de Bronze
Green ribbon/Fita verde

Wilsonara
Brume de Valec (Vacherot & Lecoufle)
Bronze Medal/Medalha de Bronze
Red Ribbon/Fita vermelha

Wilsonara
Ravissement 'Cali' (Vacherot & Lecoufle)
Silver Medal/Medalha De Prata
Yellow Ribbon/Fita amarela

Wilsonara
Ravissement ‘Recoleine’AM/RHS (Vacherot & Lecoufle)
Green ribbon/Fita verde

Zygoneria
Adelaide Parklands (Bournemouth Orchid Society)
Yellow Ribbon/Fita amarela

Zygoneria
Kuitpo (McBeans Orchids)
Red Ribbon/Fita vermelha

Zygopabstia
Heysen Trail (McBeans Orchids)
Green ribbon/Fita verde

Zygopetalum
Arthur Elle 'Wössen'
(Glanz Wössner Orchideen)
Best of Maxillarieae (Classes 146 - 156)
Best specimen all classes Maxillarieae (specimen)
Gold Medal/Medalha de Ouro
Yellow Ribbon/Fita amarela
Yellow Ribbon/Fita amarela

Zygopetalum
Big Country (McBeans Orchids)
Silver Medal/Medalha de Prata

Zygopetalum
Quorn x Warringal Wonder (Vacherot & Lecoufle)
Green ribbon/Fita verde

Zygopetalum
Warringal de Lier (Knop)
Red Ribbon/Fita vermelha



Any kind of reproduction (print, digital or anyone other) of any type of material of this site - texts, layout,
photos, images and others - is strictly forbidden without previous written permission by the authors.

Qualquer forma de reprodução (analógica, digital, etc.) de qualquer tipo de material desse site - texto, layout,
foto, imagem e outros - é expressamente proibida sem a prévia autorização por escrito do(s) autor(es)